niedziela, 12 lutego 2012

Lucy Christopher - "Uprowadzona"Nagle się budzisz. Chcesz usiąść, ale nie możesz. Rozglądasz się dookoła. Nie rozpoznajesz miejsca, w którym się znajdujesz. Zaczyna kręcić Ci się w głowie. Zamykasz oczy. Wtem słyszysz głos – niby obcy, ale też odrobinę znajomy… Zmuszasz się do podniesienia powiek, choć wymaga to od Ciebie nadludzkiego wysiłku. Widzisz twarz, którą mgliście kojarzysz… ale skąd? Wpadasz w panikę. Gdzie jesteś? Kim jest ten człowiek? Dociera do Ciebie okrutna prawda: zostałaś porwana. Czy kiedykolwiek zdołasz się stąd wydostać?
„Pamiętam też przebudzenie. I upał. Szarpał mnie za gardło, próbował nie dać mi odetchnąć. Chciałam znowu stracić przytomność. I jeszcze ból… mdłości.”
Szesnastoletnia Gemma to całkiem zwyczajna dziewczyna. Ma lecieć z rodzicami do Wietnamu. Na lotnisku w Bangkoku kłóci się z nimi i idzie kupić kawę, by ochłonąć. Tam spotyka wysokiego przystojniaka, który stawia jej napój. Nastolatka, początkowo trochę nieufnie, nawiązuje rozmowę z nieznajomym. Słucha słów chłopaka, a po chwili zaczyna źle się czuć. Silne ramiona podtrzymują ją, gdy wychodzi z kawiarni. Kręci jej się w głowie, nie wie do końca, co się z nią dzieje. Kiedy w końcu dobre samopoczucie wraca, Gemma znajduje się w zupełnie obcym miejscu. Szybko okazuje się, że dziewczyna została porwana przez chłopaka z lotniska, Tylera. Dziewczyna jest przerażona, chce jak najszybciej wrócić do domu, jednak od tej chwili jej jedyną deską ratunku staje się porywacz.

Wydaje się, że nie ma żadnych szans na ucieczkę. Nastolatka wylądowała pośrodku niczego. Od teraz upalna, bezlitosna Australia stanie się jej domem. Mimo przeciwności losu Gemma nie chce się poddać i próbuje wydostać się z obcego miejsca. Tęskni za rodziną, czuje przerażenie. Jednakże wszelkie próby ucieczki kończą się fiaskiem. Czy jest jeszcze nadzieja, że kiedyś uda jej się wydostać z rąk Tylera?
„- Gdzie jestem? (…) - Jesteś tutaj – powiedziałeś. – Jesteś bezpieczna.”
Początkowo dziewczyna jest tylko przerażona. Później dochodzi jeszcze złość, która motywuje ją do działania. Potem jednak do negatywnych uczuć docierają też pozytywne. Im więcej czasu nastolatka spędza z porywaczem, tym lepiej go poznaje, zaczyna mu współczuć, wkrótce również trochę lubić. Między Gemmą a Tylerem wytwarza się coraz silniejsza więź, która nie pozwala dziewczynie na kategoryczną nienawiść w stosunku do oprawcy.
„A ja czułam w brzuchu motyle. Drżące skrzydła wielkich ciem. Bez trudu mnie schwytałeś, przyciągnąłeś do siebie, jakbym już tkwiła w klatce.”
„Uprowadzona” to pozycja, która nie zachęca okładką. Utrzymana w różowych kolorach, z zarysem dziewczęcej twarzy, z kajdankami, kluczem i motylami przywodzi na myśl raczej kiczowaty romans niż wyjątkową historię. Nie wolno jednak oceniać książki po okładce i ten utwór jest na to idealnym przykładem.

W swej powieści Lucy Christopher przedstawia historię zwykłej nastolatki, której życie z dnia na dzień obraca się o sto osiemdziesiąt stopni, i to bynajmniej nie z powodu jakichś nadprzyrodzonych zjawisk. Zostaje ona uprowadzona przez przystojnego chłopaka. Cała opowieść jest niezwykle wstrząsająca, a najbardziej porusza w niej to, że taka „przygoda” mogła przydarzyć się każdemu: mnie, Tobie czy któremuś z naszych znajomych. Kiedy słyszymy o porwaniach, nie myślimy, że w takiej sytuacji moglibyśmy znaleźć się my. Wydaje się to zupełnie abstrakcyjne. Jednak wcale tak nie jest.
„To było tak, jakbym wyszła prosto na tamten świat. Tylko tutaj nie było aniołów.”
Narracja prowadzona jest w formie listu. Gemma pisze do swojego porywacza, opowiada mu o swoich uczuciach, streszcza wszystko, co zapamiętała. Doskonale oddaje swoje emocje, wyznaje mu swoje lęki i obawy. Ten zabieg dodatkowo wyróżnia „Uprowadzoną” spośród innych książek. Bo jak często mamy okazję przeczytać tak niezwykły list?
„Pamiętam dotyk skóry. To dziwne, pamiętać dotyk lepiej niż myśli. Ale ciągle go czuję w palcach.”
Ta pozycja wciąga już od pierwszych stron. Gdy tylko zaczęłam lekturę, wiedziałam, że nie będę w stanie się od niej oderwać. Czytałam i czytałam, chłonąc z otwartymi oczami historię porwanej dziewczyny. Akcji nie sposób przewidzieć, wiele scen jest wstrząsających. Tej opowieści nie można wyrzucić z pamięci. Wciąż wracam myślami do tego, co przydarzyło się Gemmie. Podczas lektury cały czas zastanawiałam się, co zrobiłabym na jej miejscu, jak bym się zachowała, jak postąpiła.

Pod wpływem tego utworu zaczęłam zastanawiać się również, jak czują się rodziny uprowadzonych. Każdy dzień mija im pod znakiem rozmyślań o zaginionej osobie. Jak można żyć, nie wiedząc, gdzie znajduje się rodzic, dziecko, przyjaciel? Nie wiedząc, czy jeszcze kiedyś zobaczymy tego człowieka?

„Uprowadzona” to historia, którą po prostu trzeba przeczytać. To powieść obowiązkowa dla każdego, niezależnie od wieku. Tak niezwykłej lektury można szukać ze świecą w ręku.
„- Ludzie kochają to, co czego są przyzwyczajeni. - Nie. (…) Ludzie powinni kochać to, co potrzebuje miłości. W ten sposób mogą to uratować.”
***
Dziś mija rocznica prowadzenia tego bloga. Początkowo obawiałam się, że mój słomiany zapał da o sobie znać, ale cieszę się, że stało się inaczej. Chciałabym podziękować Wam za to, że czytacie moje wypociny już tyle czasu. :) 

27 komentarzy:

 1. Sammie gratuluję Ci pełnego roku. Co do "Uprowadzonej" to bardzo się cieszę, że Ci się spodobała i podzielasz moje odczucia dotyczące książki. Świetnie to ujęłaś z lekturą obowiązkową :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam straszną ochotę na tą książkę, ale nie umiem jej nigdzie dorwać, caramba. Chociaż, i tak przez przypadek poznałam zakończenie (ktoś napisał w komentarzu pod którąś recenzją) i teraz muszę czekać aż zapomnę. :<
  Sowa

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę mam w planach. A Tobie gratuluję rocznicy!!
  Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję rocznicy :) Niedawno też czytałam "Uprowadzoną" i okładka też mi się nie podobała. To dziwne, a zarazem przyjemne, kiedy z każdą czytaną stroną czytelnik coraz bardziej wciąga się w historię i w końcu zapomina o takich wadach jak kiczowata okładka. Też uważam, że książkę zdecydowanie warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i również mi się bardzo podobała. Gratuluje rocznicy ;) i życzę dalszych osiągnięć;)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Uprowadzona" to świetna powieść, napisana pięknym językiem. Mnie także bardzo się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Skutecznie mnie zachęciłaś. Po prostu MUSZĘ ją przeczytać! Gratuluję rocznicy, i obyśmy mogli jeszcze przez długi czas czytać twoje recenzje (kobieto, o jakich wypocinach mówisz?! toż to są recenzje a nie wypociny) ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. Kolejna pozytywna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 9. To już któraś z kolei pozytywna recenzja tej książki. Przeczytałabym z wielką chęcią. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Po takiej recenzji chyba nie mogłabym jej nie przeczytać! :) Kojarzę ten tytuł. Zapamiętam go i będę szukać książki przy najbliższej wizycie w księgarni. Szkoda tylko, że polska okładka nie jest podobna do tej drugiej :) PS. Gratuluję rocznicy! Oby ich było więcej :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszystkiego najlepszego! :D
  Cytaty, które dodałaś są świetne, mam wielką ochotę przeczytać "Uprowadzoną". Bardzo mnie zaciekawiłaś i sama wiele o niej słyszałam, niestety w bibliotekach nie ma, a ja nie mam funduszy, żeby lecieć po nią do księgarni.. na dzień dzisiejszy. Kiedyś z pewnością przeczytam. Bardzo lubię podobne powieści. :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo zachęcasz, ale sama nie wiem. Przeczytam, jak znajdę trochę wolnego czasu. Gratuluję rocznicy!

  OdpowiedzUsuń
 13. Od dawna rozglądam się za tym tytułem. Zarówno podjęty przez autorkę temat jak i oryginalnie poprowadzona narracja, niezmiernie intrygują. Twoja recenzja przekonała mnie jednak ostatecznie. Muszę sięgnąć ;)
  P.S. Gratuluję rocznicy ;D

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak ją kiedyś spotkam w bibliotece, to na pewno przeczytam;)

  Gratuluję rocznicy!;*

  OdpowiedzUsuń
 15. Kiedyś tam widziałam ją w sklepie w koszu z napisem "Tania książka", wtedy jakoś mnie do lektury nie zachęciła, teraz niestety też nie mam na nią ochoty, więc sobie odpuszczę. Wydaje mi się, że to nie moja bajka, tymczasowo czytam albo fantastykę, albo to co dostanę do recenzji...

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka zakupiona, mam ją w planach ;D Mam nadzieję, że mi się spodoba ;D

  OdpowiedzUsuń
 17. Po pierwsze cieszę się, że książka Ci się spodobała. : )
  A po drugie, gratuluję rocznicy! : *

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam kiedyś przetłumaczone nieoficjalnie dwa rozdziały i niezbyt mnie zainteresowała, ale może za szybko oceniłam ją...

  OdpowiedzUsuń
 19. Gratuluję Ci rocznicy, takie wydarzenia naprawdę budują ;)

  Co do książki - kiedyś naprawdę chciałam ją przeczytać, ale potem natknęłam się na wiele neutralnych albo wręcz niepochlebnych recenzji i mój zapał się osłabił. Myślę jednak, że kiedyś sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
 20. Raczej nie przeczytam, nie zostałam tzw. oczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 21. wszystkiego najlepszego z okazji pierwszego roku :)

  bardzo zachęcająca recenzja, szkoda tylko, że polskie wydanie ma tak przesłodzoną okładkę... ale najważniejsze jest w końcu wnętrze.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 23. Zapraszam do zabawy Perfect women: http://zlodziejkaksiazek.blogspot.com/2012/02/perfect-women.html

  OdpowiedzUsuń
 24. Gratulacje!!! Książkę czytałam i po dziś dzień czasami sobie o niej więcej coś przypominam :) Jednak zostaje w pamięci na dłużej ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Hej, a czy mógłby ktoś napisać jakie było zakończenie? Nie mogę dostać aktualnie nigdzie tej książki, a jest mi to bardzo potrzebne. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 26. Mam pytanko drogie czytelniczki :))
  Ile lat ma główny bohater książki Tyler? :

  OdpowiedzUsuń

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z całym postem.
Każdy komentarz wiele dla mnie znaczy, w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Zachęcam do dyskusji! :)

Etykiety

Agatha Christie (1) Aisling Juanjuan Shen (1) Akademia Mitu (1) Akademia Wampirów (2) Akcent (1) Akurat (1) Albatros (2) Alexander Gordon Smith (1) Ally Condie (1) Alyson Noel (2) Amanda Hocking (1) Amazonka (1) Amber (12) Amie Kaufman (1) Amy Kathleen Ryan (1) Amy Meredith (1) Andy Weir (1) anime (1) Anja Snellman (1) Anne Bishop (1) Anne Cassidy (2) antyutopia (8) ArsMachina (2) Asia Bibi (1) Audeo (1) Bellona (1) Beth Revis (3) biografia (1) Bree Despain (3) Brodi Ashton (1) Bukowy Las (10) Bullet Books (1) C. R. Zafón (1) C. S. Lewis (1) C. W. Gortner (2) Carol Rifka Brunt (1) Carrie Ryan (1) Cassandra Clare (4) Celine Kiernan (3) Charlaine Harris (2) Charlee Fam (1) Charlotte Bronte (1) Chemiczne Światy (1) Christina Baker Kline (1) Claire North (1) Colleen Hoover (1) Colleen Houck (2) Cora Carmack (1) Córki Księżyca (1) Czarna owca (3) Czwarta strona (1) czytnik (1) Danielle L Jensen (1) Dary Anioła (2) Denise Kiernan (1) Diabelskie Maszyny (2) Diane Chamberlain (2) Dobrani (1) Dolnośląskie (14) Dorota Katende (1) Dreams (2) dystopia (1) Dziewczyny nie płaczą (1) e-book (1) E. Lockhart (1) Egmont (5) egzemplarz recenzencki (70) ekranizacja (2) Elizabeth Chandler (1) Elizabeth Gaskell (2) Emily Giffin (1) Emmy Laybourne (1) Erica Spindler (1) erotyczna (2) Esprit (4) Eve Silver (1) Fabryka słów (7) fantastyka (37) Federico Moccia (1) Feeria (2) film (3) Foka (1) Galeria Książki (5) Gra (1) GWF (4) GWP (1) Hakan Nesser (1) Hanna Cygler (1) Herkules Poirot (1) historyczne (3) horror (2) Initium (1) inne (22) Isabell Pfeiffer (1) J. K. Rowling (1) Jaguar (18) Jakub Ćwiek (1) Jana Frey (1) Janet Evanovich (3) Jennifer Clement (1) Jennifer E. Smith (1) Jennifer Estep (1) Jennifer Niven (1) Jenny Downham (1) Jessica Brody (1) Jo Nesbø (1) Joanna M. Chmielewska (2) Jodi Picoult (5) Joelle Charbonneau (1) John Green (1) John Lennon (1) John Marsden (4) Josephine Angelini (1) Julie Cross (1) Julie Kagawa (1) Jutro (4) Karol Lewandowski (1) Karolina Wilczyńska (1) karty (1) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (1) Katja Millay (1) Kelly Creagh (2) Kendare Blake (1) Kerstin Gier (3) Kevin Wilson (1) Kiera Cass (4) Kindle (1) Klątwa tygrysa (2) Kody Keplinger (1) konkurs (2) Królestwa Nashiry (1) kryminał (6) Książnica (2) L. A. Weatherly (1) Las Zębów i Rąk (1) Lauren Barnholdt (1) Lauren DeStefano (1) Lauren Kate (1) Lauren Oliver (4) Legenda (1) Libba Bray (2) Licia Troisi (1) Lisa Renee Jones (2) Lisa Scottoline (1) literatura faktu (3) literatura polska (24) literatura zagraniczna (216) Lois Lowry (1) losowanie (1) Lubimy Czytać (1) Lucy Ferriss (1) Lynne Ewing (1) Mag (7) Maggie Stiefvater (1) Mak Verlag (1) Mała Kurka (2) Mara Dyer (2) Mari Jungstedt (1) Marianne Curley (1) Marie Lu (1) Marie Rutkoski (1) Marissa Meyer (1) Mark Blake (1) Marquez (1) Marta Stefaniak (1) Matras (4) Mats Strandberg (1) Max Brooks (1) Meagan Spooner (1) Media Rodzina (1) Megan Whalen Turner (2) Melinda Salisbury (1) Melissa de la Cruz (1) MG (6) Michael Grant (1) Michelle Corasanti (1) Michelle Hodkin (2) Mira (5) młodzieżowe (10) Monument 14 (1) Moondrive (3) Morgan Matson (1) Muza (5) muzyka (1) Na Kanapie (1) Nalini Singh (2) Naomi Novik (1) Nasza Księgarnia (7) Nevermore (2) new adult (1) Nicholas Sparks (2) Nieśmiertelni (1) Niezgodna (1) Niezwyciężona (1) Nina Reichter (1) non fiction (1) Novae Res (9) nowości i zapowiedzi (1) obyczajowe (23) Olga Rudnicka (1) Orphan black (1) Oscar Wilde (1) Otwarte (16) Papierowy Księżyc (2) Papierowy Motyl (1) Paradoks (2) Pascal (2) Penguin (1) Piąta fala (1) po angielsku (1) podsumowanie (24) Poligraf (1) poradnik (2) postapokaliptyczna (4) Promic (1) Prószyński i S-ka (32) przygodowe (1) Publicat (13) PWN (1) Querida poleca (1) Rachel Ward (1) Rainbow Rowell (1) Rebecca Donovan (1) Rebis (5) rekomendacje (1) Remi (1) Replika (2) Richelle Mead (3) Rick Riordan (1) Rick Yancey (1) Robin Bridges (1) Saga księżycowa (1) Samanta Shannon (1) Sandra Gulland (1) Sara B. Elfgren (1) Sara Grant (1) Sara Shepard (1) Sarah J. Maas (1) Sarah J. Mass (1) Sarah Waters (1) science fiction (2) serial (2) Simon & Schuster (1) Solomon Northup (1) Sonia Draga (1) Sophie Hannah (1) SQN (4) Stentor (2) Stephanie Perkins (1) Stephen Chbosky (1) Stephen King (2) stosik (37) Strażnicy Veridianu (1) Studio Astropsychologii (1) survival (1) Szklany tron (2) Sztukateria (14) Świat książki (4) tag (2) Tahereh Mafi (1) Tammara Webber (2) Tania książka (1) Telbit (1) The Beatles (1) thriller (1) Tricia Rayburn (1) Trylogia czasu (3) Trylogia Moorehawke (3) Upadli (1) Uroboros (3) Veronica Roth (3) W. A. B. (1) W.A.B (1) Weltbild (1) Wilga (3) Włóczykijka (5) Woblink (2) Wydawnictwo Literackie (1) wymianka (1) wyzwanie (1) YA! (4) young adult (13) Young adults (4) Yrsa Sigurdardottir (1) z bibliotecznej półki (8) z własnej półki (79) zapowiedzi (8) Zielona sowa (3) Znak (7) zombie (1) Zysk i S-ka (2) Żelazny Dwór (1)