sobota, 10 grudnia 2011

Sandra Gulland - "Józefina"Tylko światło księżyca oświetla Ci drogę. Z trwogą idziesz przed siebie. Wciąż możesz zawrócić, jeszcze nie jest za późno… Jesteś na miejscu. Stara kobieta wychodzi z lepianki i obwieszcza: „Wyjdziesz nieszczęśliwie za mąż. Zostaniesz wdową. Zostaniesz królową”. Potykasz się i uciekasz, chcąc wyrzucić z pamięci jej słowa. Chcesz, by wszystko było jak dawniej…

Róża to dziewczyna pochodząca z ubogiego kreolskiego rodu. W dniu czternastych urodzin postanawia założyć pamiętnik, w którym zaczyna opisywać ważniejsze wydarzenia z jej życia. Jako żyjąca w osiemnastym wieku osoba, powinna mieć już męża, a przynajmniej narzeczonego, jednak nie najlepsza sytuacja finansowa rodziny coraz bardziej odsuwa ją od możliwości zaślubin. Pewnego dnia nastolatka postanawia wybrać się do miejscowej wróżbiarki, by ta przepowiedziała jej przyszłość. I tak Róża dowiaduje się, że czeka ją pełne rozpaczy małżeństwo, ona sama owdowieje, a później zostanie władczynią. Wkrótce po usłyszeniu tych nowin, które mącą codzienność dziewczyny, z Paryża przychodzi propozycja zamążpójścia. Szesnastoletnia dziewczyna przystaje na ofertę i wyjeżdża z Martyniki. Jej życie szybko ulega zmianie. Związek z nieznanym Aleksandrem nie jest spełnieniem marzeń Róży. Dziewczyna z dnia na dzień staje się coraz bardziej nieszczęśliwa. Szybko zostaje matką, przez palce musi patrzeć na coraz śmielsze poczynania męża i znosić jego długą nieobecność. Problemy rodzinne, rewolucja francuska i więzienie… Przepowiednia wróżbiarki zaczyna się sprawdzać, czy jednak pozostałe słowa starej kobiety okażą się być prawdą?...
„Po prostu nie ma czegoś takiego jak wolność.”
Powieść spod pióra Sandry Gulland to historia opisująca losy Róży – później Józefiny Bonaparte – osoby zmieniającej bieg epoki i wyróżniającej się z tłumu. Jest to postać niezwykle interesująca, niepasująca do rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Jej zapiski pozwalają choć trochę wniknąć w myśli tej kształtującej świat młodej kobiety.

„Józefina” jest utworem, w którym fakty przeplatają się z fikcją. Autorka, zainspirowana życiem Róży, postanowiła napisać książkę, w której prawda znajduje się tuż obok rzeczy będących jedynie wytworem wyobraźni. Dzięki temu zabiegowi pozycja ta staje się ciekawsza i – jak na ironię – bardziej rzeczywista; łatwiej nam przyswoić realia epoki i panujące w niej zwyczaje. Większość faktów zostaje jednak zachowana – jest więc to swego rodzaju lekcja historii przedstawiona w wyjątkowy sposób.

Muszę przyznać, że dawno już nie emocjonowałam się tak daną powieścią. Podczas lektury „Józefiny” przenosiłam się to osiemnastowiecznej Francji, by tam, wraz z Różą i pozostałymi bohaterami śledzić bieg wydarzeń. Za sprawą sporej objętości utworu, czytelnik ma okazję lepiej zapoznać się z codziennością dawnych lat – tak odległą od dzisiejszej – i bardziej zżyć się z występującymi w książce postaciami. Lekturę odkładałam niechętnie i tylko wtedy, kiedy było to konieczne. Nie chciałam ani na chwilę opuszczać opisywanego przez Sandrę Gulland świata.

Osiemnasty wiek, rewolucja francuska, charyzmatyczna, odważna kobieta – te czynniki sprawiają, że „Józefina” wciąga już od pierwszych stron. Na uwagę zasługuje również styl autorki, dzięki któremu jest to książka, której czytanie naprawdę trudno przerwać – choćby na chwilę.

Róża to człowiek, który w swym życiu przeszedł naprawdę wiele. Nieszczęśliwe, zaaranżowane małżeństwo, brak miłości i zainteresowania ze strony partnera, trudne macierzyństwo, wywołująca przerażenie i odbierająca nadzieję rewolucja, pobyt w więzieniu, brak środków finansowych, samotność… Mimo wielu przeciwieństw losu, Józefina w dalszym ciągu była gotowa do poświęceń, chciała nieść pomoc innym, nie zwracając uwagi na własne potrzeby. Pragnęła zmienić jak najwięcej – i rzeczywiście udało jej się dokonać wielu rzeczy uchodzących za niemożliwe.
„Wstyd, że się załamałyśmy, że płaszczyłyśmy się przed strażnikami, że błagałyśmy. Wstyd, że płakałyśmy, szlochałyśmy, tłukłyśmy głowami o kamienne ściany. Wstyd, że straciłyśmy wiarę, że byłyśmy gotowe zrobić wszystko, bo ocalić życie. Wstyd, że poznałyśmy ucisk strachu. Wstyd, że udało się nam przeżyć.”
Myślę, że nawet nieprzepadający za historią odnajdą w tej pozycji coś dla siebie. Ta wielowątkowa powieść łączy ze sobą różne gatunki, można też znaleźć w niej wiele szczegółów dotyczących tamtych czasów. Jest tu moda, jak również kuchnia, polityka i problemy typowe dla żyjących w osiemnastowiecznej Francji ludzi. Warto sięgnąć po tę książkę – chociażby po to, by poznać przemyślenia jednej z bardziej fascynujących osób żyjących w tej epoce.

Za lekturę serdecznie dziękuję wydawnictwu Bukowy Las!

18 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie, a nasza okładka jest taka... przyjemna :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę miałam dawniej w planach, potem zapał do jej przeczytania nieco się zmniejszył, ale teraz znowu nabrałam ochoty:D
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o książce, ale po Twojej recenzji zaciekawiłam się ;) Lubie te czasu, wszelkie suknie i generalnie tamtejszą modę. I choć może nie interesuje się, aż tak historią, do tej książki chętnie zajrzę. Cieszę się, że trafiłam na Twoją opinię, inaczej pewnie nie zwróciłabym uwagi na "Józefinę" :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Co prawda dawkuję sobie przyjemność jaką niesie czytanie powieści historyczny, ale od czasu do czasu uwielbiam się w nich zagłębiać. Dlatego w nie dalekiej przyszłości z pewnością sięgnę po ową pozycję

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również byłam nią ZACHWYCONA :) Drugi tom tak samo trzyma poziom :D Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Marzy mi się ta książka, oj marzy. Muszę sobie ją wreszcie sprawić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o niej już wcześniej i mam nadzieję się kiedyś za nią zabrać, teraz z przyczyny jednej, a mianowicie braku czasu, nie mogę tego zrobić :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Swego czasu zastanawiałam się nad lekturą, ale zrezygnowałam. I na razie nie mam ochoty wracać

  OdpowiedzUsuń
 9. Skoro spodoba się osobom,które nawet książek o historii nie lubią,to myślę,że mogłabym przeczytać,czemu nie;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Po pierwsze kocham dawną Francję. Po kolejne mimo, że o tej książce nie słyszałam po twojej recenzji i przytłoczonych pięknych fragmentach naprawdę mi się spodobała.
  Mam nadzieję, dowiedzieć się o książce czegoś więcej i przeczytać, zachęciłaś bardzo. :)
  Również serdecznie zapraszam na mojego bloga, będę wdzięczna za każdy 'zostawiony ślad', ponieważ dopiero zaczynam i chciałabym się jakoś wybić. :) :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja należę do tych, których intryguje historia, a w dodatku połączenie głównej postaci ze scenerią sprawia, że koniecznie muszę sięgnąć po tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 12. Eh... A ja w wakacje książkę wypożyczyłam, przeczytałam kilka stron, odłożyłam, zapomniałam i oddałam. Chyba muszę zrobić do niej podejście nr. dwa, bo historię lubię. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. lubię takie klimaty i dopisuję książkę do swojej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie przepadam za historią,ale książka wygląda na ciekawą.Muszę ją znaleźć.:)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy nie przepadałam za biografiami, ale tę chciałabym przeczytać. Chyba postać Józefiny ma w sobie coś przyciągającego.

  OdpowiedzUsuń
 16. czytałam dwa tomy i jestem pod wrażeniem oraz niecierpliwie czekam na kolejny tom, dobry pomysł i świetne wykonanie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zdecydowanie coś dla mnie! :)

  OdpowiedzUsuń

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z całym postem.
Każdy komentarz wiele dla mnie znaczy, w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Zachęcam do dyskusji! :)

Etykiety

Agatha Christie (1) Aisling Juanjuan Shen (1) Akademia Mitu (1) Akademia Wampirów (2) Akcent (1) Akurat (1) Albatros (2) Alexander Gordon Smith (1) Ally Condie (1) Alyson Noel (2) Amanda Hocking (1) Amazonka (1) Amber (12) Amie Kaufman (1) Amy Kathleen Ryan (1) Amy Meredith (1) Andy Weir (1) anime (1) Anja Snellman (1) Anne Bishop (1) Anne Cassidy (2) antyutopia (8) ArsMachina (2) Asia Bibi (1) Audeo (1) Bellona (1) Beth Revis (3) biografia (1) Bree Despain (3) Brodi Ashton (1) Bukowy Las (10) Bullet Books (1) C. R. Zafón (1) C. S. Lewis (1) C. W. Gortner (2) Carol Rifka Brunt (1) Carrie Ryan (1) Cassandra Clare (4) Celine Kiernan (3) Charlaine Harris (2) Charlee Fam (1) Charlotte Bronte (1) Chemiczne Światy (1) Christina Baker Kline (1) Claire North (1) Colleen Hoover (1) Colleen Houck (2) Cora Carmack (1) Córki Księżyca (1) Czarna owca (3) Czwarta strona (1) czytnik (1) Danielle L Jensen (1) Dary Anioła (2) Denise Kiernan (1) Diabelskie Maszyny (2) Diane Chamberlain (2) Dobrani (1) Dolnośląskie (14) Dorota Katende (1) Dreams (2) dystopia (1) Dziewczyny nie płaczą (1) e-book (1) E. Lockhart (1) Egmont (5) egzemplarz recenzencki (70) ekranizacja (2) Elizabeth Chandler (1) Elizabeth Gaskell (2) Emily Giffin (1) Emmy Laybourne (1) Erica Spindler (1) erotyczna (2) Esprit (4) Eve Silver (1) Fabryka słów (7) fantastyka (37) Federico Moccia (1) Feeria (2) film (3) Foka (1) Galeria Książki (5) Gra (1) GWF (4) GWP (1) Hakan Nesser (1) Hanna Cygler (1) Herkules Poirot (1) historyczne (3) horror (2) Initium (1) inne (22) Isabell Pfeiffer (1) J. K. Rowling (1) Jaguar (18) Jakub Ćwiek (1) Jana Frey (1) Janet Evanovich (3) Jennifer Clement (1) Jennifer E. Smith (1) Jennifer Estep (1) Jennifer Niven (1) Jenny Downham (1) Jessica Brody (1) Jo Nesbø (1) Joanna M. Chmielewska (2) Jodi Picoult (5) Joelle Charbonneau (1) John Green (1) John Lennon (1) John Marsden (4) Josephine Angelini (1) Julie Cross (1) Julie Kagawa (1) Jutro (4) Karol Lewandowski (1) Karolina Wilczyńska (1) karty (1) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (1) Katja Millay (1) Kelly Creagh (2) Kendare Blake (1) Kerstin Gier (3) Kevin Wilson (1) Kiera Cass (4) Kindle (1) Klątwa tygrysa (2) Kody Keplinger (1) konkurs (2) Królestwa Nashiry (1) kryminał (6) Książnica (2) L. A. Weatherly (1) Las Zębów i Rąk (1) Lauren Barnholdt (1) Lauren DeStefano (1) Lauren Kate (1) Lauren Oliver (4) Legenda (1) Libba Bray (2) Licia Troisi (1) Lisa Renee Jones (2) Lisa Scottoline (1) literatura faktu (3) literatura polska (24) literatura zagraniczna (216) Lois Lowry (1) losowanie (1) Lubimy Czytać (1) Lucy Ferriss (1) Lynne Ewing (1) Mag (7) Maggie Stiefvater (1) Mak Verlag (1) Mała Kurka (2) Mara Dyer (2) Mari Jungstedt (1) Marianne Curley (1) Marie Lu (1) Marie Rutkoski (1) Marissa Meyer (1) Mark Blake (1) Marquez (1) Marta Stefaniak (1) Matras (4) Mats Strandberg (1) Max Brooks (1) Meagan Spooner (1) Media Rodzina (1) Megan Whalen Turner (2) Melinda Salisbury (1) Melissa de la Cruz (1) MG (6) Michael Grant (1) Michelle Corasanti (1) Michelle Hodkin (2) Mira (5) młodzieżowe (10) Monument 14 (1) Moondrive (3) Morgan Matson (1) Muza (5) muzyka (1) Na Kanapie (1) Nalini Singh (2) Naomi Novik (1) Nasza Księgarnia (7) Nevermore (2) new adult (1) Nicholas Sparks (2) Nieśmiertelni (1) Niezgodna (1) Niezwyciężona (1) Nina Reichter (1) non fiction (1) Novae Res (9) nowości i zapowiedzi (1) obyczajowe (23) Olga Rudnicka (1) Orphan black (1) Oscar Wilde (1) Otwarte (16) Papierowy Księżyc (2) Papierowy Motyl (1) Paradoks (2) Pascal (2) Penguin (1) Piąta fala (1) po angielsku (1) podsumowanie (24) Poligraf (1) poradnik (2) postapokaliptyczna (4) Promic (1) Prószyński i S-ka (32) przygodowe (1) Publicat (13) PWN (1) Querida poleca (1) Rachel Ward (1) Rainbow Rowell (1) Rebecca Donovan (1) Rebis (5) rekomendacje (1) Remi (1) Replika (2) Richelle Mead (3) Rick Riordan (1) Rick Yancey (1) Robin Bridges (1) Saga księżycowa (1) Samanta Shannon (1) Sandra Gulland (1) Sara B. Elfgren (1) Sara Grant (1) Sara Shepard (1) Sarah J. Maas (1) Sarah J. Mass (1) Sarah Waters (1) science fiction (2) serial (2) Simon & Schuster (1) Solomon Northup (1) Sonia Draga (1) Sophie Hannah (1) SQN (4) Stentor (2) Stephanie Perkins (1) Stephen Chbosky (1) Stephen King (2) stosik (37) Strażnicy Veridianu (1) Studio Astropsychologii (1) survival (1) Szklany tron (2) Sztukateria (14) Świat książki (4) tag (2) Tahereh Mafi (1) Tammara Webber (2) Tania książka (1) Telbit (1) The Beatles (1) thriller (1) Tricia Rayburn (1) Trylogia czasu (3) Trylogia Moorehawke (3) Upadli (1) Uroboros (3) Veronica Roth (3) W. A. B. (1) W.A.B (1) Weltbild (1) Wilga (3) Włóczykijka (5) Woblink (2) Wydawnictwo Literackie (1) wymianka (1) wyzwanie (1) YA! (4) young adult (13) Young adults (4) Yrsa Sigurdardottir (1) z bibliotecznej półki (8) z własnej półki (79) zapowiedzi (8) Zielona sowa (3) Znak (7) zombie (1) Zysk i S-ka (2) Żelazny Dwór (1)