środa, 23 listopada 2011

Sara Grant - "Neva"Biegniesz w ciemności, potykasz się o własne nogi, upadasz. To jednak Cię nie powstrzymuje; z nową energią puszczasz się biegiem przed siebie. Już prawie jesteś u celu, widzisz rozbłysk światła, który daje Ci nadzieję. Nagle słyszysz swoje imię. Choć nie chcesz, odwracasz się, patrzysz na bliską osobę. Mimo, że pęka Ci serce, musisz ją opuścić. Na zawsze. Twoje nogi rwą się do biegu, ale stoisz w miejscu. Światła latarek są coraz bliżej, niedługo Cię znajdą. Uciekniesz czy zostaniesz? Na podjęcie decyzji zostało tylko parę sekund…

Błyszcząca kopuła pod napięciem otacza Cię od zawsze. To ona definiuje Twój świat. Poza nią nie ma życia. Jest swoistym cudem, który ocalił Ci życie. Musisz wyróżniać się wiernością wobec Kraju; to dzięki niemu masz szansę na założenie rodziny i zwyczajną pracę. W ramach wdzięczności nie wolno Ci zadawać pytań, masz odznaczać się posłuszeństwem. Co prawda nie możesz podejmować własnych wyborów i nie znasz pojęcia takiego jak wolność, ale to cena, którą warto zapłacić, prawda?

Szesnastoletnia Neva czuje, że ma dosyć kłamstw i niedopowiedzeń, które serwuje wszystkim Rząd. Chce wiedzieć, co dzieje się z ludźmi, którzy coraz częściej znikają z jej otoczenia, dlaczego musi żyć w nieustannym cieniu kopuły i z jakiego powodu nie może mówić głośno tego, co myśli. Wszyscy wyglądają niemal tak samo – to konsekwencja izolacji od tego, co jest „po drugiej stronie”, dlatego nastolatki zaczęły robić sobie znaki rozpoznawcze: tatuaże, rysunki... Jeśli wierzyć podręcznikom od historii, na zewnątrz już niczego nie ma. Neva jednak buntuje się i wraz z przyjaciółmi organizuje „mroczną imprezę”, podczas której namawia ich do walki przeciw systemowi, który zabija od środka. Pierwsza akcja pozornie kończy się sukcesem, jednak rebelianci szybko zostają usuwani przez Rząd. To dodaje dziewczynie sił i dostarcza prawdziwej determinacji. Jednakże czy warto poświęcać wszystko dla ulotnego marzenia? A może za kopułą naprawdę niczego nie ma? Neva ryzykuje życie, chcąc wydostać się z klatki, w której się urodziła. Jak daleko będzie w stanie się posunąć, by odzyskać wolność?
„Może ten jeden płatek śniegu wywoła lawinę.”
Dziewczyna szybko odkrywa, że nic nie jest tym, czym się wydaje, a pod pozorami kryje się bardzo wiele. Rozdarta między lojalnością wobec najlepszej przyjaciółki a zakazanym uczuciem do niewłaściwego chłopaka, postanawia zmienić zaplanowaną przez Kraj przyszłość. Pchana tęsknotą do zaginionej przed laty babci i złożoną jej obietnicą, postanawia wyrwać się z miażdżących szponów Rządu. Czy będzie w stanie porzucić najbliższych? Czy pragnienie decydowania o sobie pokona uczucia?
„Już wiem, co czuje zwierzę uwięzione w klatce.”
Jak by to było żyć w świecie, w którym każdy jest podobny do mijanego na ulicy człowieka, w którym brak miejsca na wyrażanie własnych poglądów i dokonywania własnych wyborów? W świecie, w którym najważniejszym celem jest założenie rodziny oraz posiadanie jak największej ilości dzieci? W świecie, w którym ludzi okrutnie każe się za nawet te najdrobniejsze formy protestu przeciw drastycznym prawom?
„Przecież ja też byłam szczęśliwsza, nie wiedząc.”
W takim właśnie miejscu żyje Neva. Pomimo tego, że przejawy buntu wśród większości populacji zostały z łatwością stłumione, ona nie zamierza się poddawać. Nie chce dawać satysfakcji Rządowi, pragnie wszystko zmienić. Jej największym marzeniem jest porzucenie potulności. Dziewczyna jest gotowa na wszystko, by odmienić los swój i innych ludzi śniących o lepszym jutrze.

Kraj opisany przez Sarę Grant wzbudza dreszcze. Tam nie ma litości czy drugich szans; tam, by przetrwać, nie wolno się wychylać czy protestować. Wymierzane kary mrożą krew w żyłach i wymazują chęć zmian. Pozornie idealne społeczeństwo tak naprawdę coraz szybciej chyli się ku upadkowi i nie ma nikogo, kto byłby w stanie to powstrzymać.

Całkowita unikalność – chyba właśnie to wyróżnia „Nevę” spośród pozostałych pozycji. Zupełne odosobnienie, grożąca porażeniem kopuła i Rząd, śledzący ruch każdego obywatela za pomocą kamer i urządzeń naprowadzających. Pogłoski o zewnętrznym świecie, kłamstwa i coraz więcej niedomówień, a także wyjątkowa, walcząca dosłownie na śmierć i życie o nową rzeczywistość główna bohaterka. Tworzy to porażającą całość, z której trudno się otrząsnąć.
„Sieć kłamstw zatacza coraz szersze kręgi. Wkrótce sama nie będę wiedziała, co jest prawdą, a co nie.”
Pragnienie wolności: czy to nie to, co łączy nas wszystkich? Każdy chce głośno wyrażać swoje zdanie, robić to, na co ma ochotę… A co, jeśli ktoś w jednej chwili odebrałby nam to wszystko? Zakazał czynności, które uważaliśmy za zwykłe, codzienne? Nic dziwnego, że przedstawiona przez Sarę Grant wizja tak przemawia do wyobraźni. Autorka w umiejętny sposób korzysta z ukrytych w nas lęków, by stworzyć coś, czego jeszcze nie było.

Podczas czytania tej pozycji nie sposób zapanować nad emocjami. Uczucia samoistnie budzą się do życia, by zapewnić wstrząsającą podróż, której nie można nawet sobie wyobrazić.
Bohaterowie są plastyczni i bardzo realni. Żaden z nich nie jest czarno-biały, każdy – mimo fizycznego podobieństwa – posiada indywidualne cechy. Czasem miałam ochotę krzyknąć do któregoś z nich, by postąpił inaczej, by zrobił coś innego. Przy „Nevie” nie sposób zachować zimnej krwi.

Kolejne, co zachwyca, to wydanie książki. Wypukły, przyjemny w dotyku napis, zdobione rozdziały, piękna okładka… Trudno znaleźć jakieś minusy, to samo zresztą dotyczy treści.

Utwór ten porywa już od samego początku. Akcja jest wartka i w błyskawicznym tempie mknie naprzód. Nie sposób również przewidzieć, co za chwilę się stanie. Wróg może okazać się przyjacielem, a przyjaciel – wrogiem. Nagłe zwroty akcji naprawdę zaskakują i sprawiają, że nie można odłożyć tej powieści, dopóki nie dotrze się do dającego nadzieję zakończenia.

Zamykasz oczy. Dokonujesz wyboru, który zmieni wszystko, co do tej pory było Ci znane. Odwracasz się i ruszasz naprzód. Światło jest coraz bliżej. Wyjście? Nieznacznie zwalniasz, dopadają Cię wątpliwości. Prędko podejmujesz decyzję i robisz krok poza kopułę. Podnosisz wzrok…

16 komentarzy:

 1. Książka stoi na półce grzecznie i czeka na swoją kolej ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekonałaś mnie. No i coś nowego, nie czytałam jeszcze podobnej ksiażki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezmiernie cieszy mnie twoja opinia gdyż przy okazji Targów książka trafiła na moją półkę. Mam nadzieję, że mi równieź dostarczy tak cudownych wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała recenzja przez którą brak Nevy na mojej półce jeszcze bardziej mi dokucza :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Od pewnego czasu planuję przeczytać "Nevę". Twoja recenzja jest po prostu świetna i całkowicie potwierdziła moje przypuszczenia na temat tej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rząd śledzący każdy krok obywateli i kamery, które są dosłownie wszędzie przypominają mi "Rok 1984" Orwella. Chętnie zabiorę się za przeczytanie "Nevy" po zapoznaniu się z Twoją recenzją! Jest na prawdę świetna. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja, aż się cieszę, że kupiłam sobie tę książkę na krakowskich Targach :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam jakoś zaraz po premierze i bardzo mi się spodobała. Nie jest to najlepsza antyutopie, ale warta uwagi jak najbardziej. Śliczna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś nie do niej nie ciągnęło, ale przekonujesz tak sugestywnie, że się nad nią zastanowię.:D

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej nie przeczytam. Ale strasznie spodobała mi się Twoja recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam i strasznie mi sie podobała :D Niesamowita historia ! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Recenzja bardzo mi się podoba. :) A co do książki, to być może przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo mnie zaciekawiłaś. Poszukam jej w bibliotece i mam nadzieję,że przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam ją w dom i uwielbiam tego typu powieści, więc bardzo chętnie przeczytam ;) Fajna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 15. Kupiłam ją na Targach Książki w Warszawie jeszcze przed premierą. Jeden dzień i po lekturze, bardzo wciągająca i ciekawa. Zgadzam sie niemal z każdym słowem twojej recenzji. Intryguje mnie kiedy będzie kolejny tom...

  OdpowiedzUsuń

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z całym postem.
Każdy komentarz wiele dla mnie znaczy, w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Zachęcam do dyskusji! :)

Etykiety

Agatha Christie (1) Aisling Juanjuan Shen (1) Akademia Mitu (1) Akademia Wampirów (2) Akcent (1) Akurat (1) Albatros (2) Alexander Gordon Smith (1) Ally Condie (1) Alyson Noel (2) Amanda Hocking (1) Amazonka (1) Amber (12) Amie Kaufman (1) Amy Kathleen Ryan (1) Amy Meredith (1) Andy Weir (1) anime (1) Anja Snellman (1) Anne Bishop (1) Anne Cassidy (2) antyutopia (8) ArsMachina (2) Asia Bibi (1) Audeo (1) Bellona (1) Beth Revis (3) biografia (1) Bree Despain (3) Brodi Ashton (1) Bukowy Las (10) Bullet Books (1) C. R. Zafón (1) C. S. Lewis (1) C. W. Gortner (2) Carol Rifka Brunt (1) Carrie Ryan (1) Cassandra Clare (4) Celine Kiernan (3) Charlaine Harris (2) Charlee Fam (1) Charlotte Bronte (1) Chemiczne Światy (1) Christina Baker Kline (1) Claire North (1) Colleen Hoover (1) Colleen Houck (2) Cora Carmack (1) Córki Księżyca (1) Czarna owca (3) Czwarta strona (1) czytnik (1) Danielle L Jensen (1) Dary Anioła (2) Denise Kiernan (1) Diabelskie Maszyny (2) Diane Chamberlain (2) Dobrani (1) Dolnośląskie (14) Dorota Katende (1) Dreams (2) dystopia (1) Dziewczyny nie płaczą (1) e-book (1) E. Lockhart (1) Egmont (5) egzemplarz recenzencki (70) ekranizacja (2) Elizabeth Chandler (1) Elizabeth Gaskell (2) Emily Giffin (1) Emmy Laybourne (1) Erica Spindler (1) erotyczna (2) Esprit (4) Eve Silver (1) Fabryka słów (7) fantastyka (37) Federico Moccia (1) Feeria (2) film (3) Foka (1) Galeria Książki (5) Gra (1) GWF (4) GWP (1) Hakan Nesser (1) Hanna Cygler (1) Herkules Poirot (1) historyczne (3) horror (2) Initium (1) inne (22) Isabell Pfeiffer (1) J. K. Rowling (1) Jaguar (18) Jakub Ćwiek (1) Jana Frey (1) Janet Evanovich (3) Jennifer Clement (1) Jennifer E. Smith (1) Jennifer Estep (1) Jennifer Niven (1) Jenny Downham (1) Jessica Brody (1) Jo Nesbø (1) Joanna M. Chmielewska (2) Jodi Picoult (5) Joelle Charbonneau (1) John Green (1) John Lennon (1) John Marsden (4) Josephine Angelini (1) Julie Cross (1) Julie Kagawa (1) Jutro (4) Karol Lewandowski (1) Karolina Wilczyńska (1) karty (1) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (1) Katja Millay (1) Kelly Creagh (2) Kendare Blake (1) Kerstin Gier (3) Kevin Wilson (1) Kiera Cass (4) Kindle (1) Klątwa tygrysa (2) Kody Keplinger (1) konkurs (2) Królestwa Nashiry (1) kryminał (6) Książnica (2) L. A. Weatherly (1) Las Zębów i Rąk (1) Lauren Barnholdt (1) Lauren DeStefano (1) Lauren Kate (1) Lauren Oliver (4) Legenda (1) Libba Bray (2) Licia Troisi (1) Lisa Renee Jones (2) Lisa Scottoline (1) literatura faktu (3) literatura polska (24) literatura zagraniczna (216) Lois Lowry (1) losowanie (1) Lubimy Czytać (1) Lucy Ferriss (1) Lynne Ewing (1) Mag (7) Maggie Stiefvater (1) Mak Verlag (1) Mała Kurka (2) Mara Dyer (2) Mari Jungstedt (1) Marianne Curley (1) Marie Lu (1) Marie Rutkoski (1) Marissa Meyer (1) Mark Blake (1) Marquez (1) Marta Stefaniak (1) Matras (4) Mats Strandberg (1) Max Brooks (1) Meagan Spooner (1) Media Rodzina (1) Megan Whalen Turner (2) Melinda Salisbury (1) Melissa de la Cruz (1) MG (6) Michael Grant (1) Michelle Corasanti (1) Michelle Hodkin (2) Mira (5) młodzieżowe (10) Monument 14 (1) Moondrive (3) Morgan Matson (1) Muza (5) muzyka (1) Na Kanapie (1) Nalini Singh (2) Naomi Novik (1) Nasza Księgarnia (7) Nevermore (2) new adult (1) Nicholas Sparks (2) Nieśmiertelni (1) Niezgodna (1) Niezwyciężona (1) Nina Reichter (1) non fiction (1) Novae Res (9) nowości i zapowiedzi (1) obyczajowe (23) Olga Rudnicka (1) Orphan black (1) Oscar Wilde (1) Otwarte (16) Papierowy Księżyc (2) Papierowy Motyl (1) Paradoks (2) Pascal (2) Penguin (1) Piąta fala (1) po angielsku (1) podsumowanie (24) Poligraf (1) poradnik (2) postapokaliptyczna (4) Promic (1) Prószyński i S-ka (32) przygodowe (1) Publicat (13) PWN (1) Querida poleca (1) Rachel Ward (1) Rainbow Rowell (1) Rebecca Donovan (1) Rebis (5) rekomendacje (1) Remi (1) Replika (2) Richelle Mead (3) Rick Riordan (1) Rick Yancey (1) Robin Bridges (1) Saga księżycowa (1) Samanta Shannon (1) Sandra Gulland (1) Sara B. Elfgren (1) Sara Grant (1) Sara Shepard (1) Sarah J. Maas (1) Sarah J. Mass (1) Sarah Waters (1) science fiction (2) serial (2) Simon & Schuster (1) Solomon Northup (1) Sonia Draga (1) Sophie Hannah (1) SQN (4) Stentor (2) Stephanie Perkins (1) Stephen Chbosky (1) Stephen King (2) stosik (37) Strażnicy Veridianu (1) Studio Astropsychologii (1) survival (1) Szklany tron (2) Sztukateria (14) Świat książki (4) tag (2) Tahereh Mafi (1) Tammara Webber (2) Tania książka (1) Telbit (1) The Beatles (1) thriller (1) Tricia Rayburn (1) Trylogia czasu (3) Trylogia Moorehawke (3) Upadli (1) Uroboros (3) Veronica Roth (3) W. A. B. (1) W.A.B (1) Weltbild (1) Wilga (3) Włóczykijka (5) Woblink (2) Wydawnictwo Literackie (1) wymianka (1) wyzwanie (1) YA! (4) young adult (13) Young adults (4) Yrsa Sigurdardottir (1) z bibliotecznej półki (8) z własnej półki (79) zapowiedzi (8) Zielona sowa (3) Znak (7) zombie (1) Zysk i S-ka (2) Żelazny Dwór (1)