niedziela, 27 listopada 2011

John Marsden - "Jutro 2. W pułapce nocy"Skradasz się w ciemnościach, ściskając w rękach materiały wybuchowe. Idziesz najciszej jak potrafisz i masz nadzieję, że nikt Cię nie usłyszy. Jesteś coraz bliżej celu. Wstrzymujesz oddech, licząc na powodzenie misji. Myślisz o przyjaciołach i rodzinie. Teraz wszystko zależy od Ciebie…
„Znacznie łatwiej jest coś zniszczyć, niż zbudować.”
Jeszcze parę miesięcy temu mieszkańcy Wirrawee wiedli zwyczajne, wręcz nudne życie. Dorośli pracowali, zajmowali się gospodarstwami, a młodzi chodzili do szkół, pomagali rodzicom w prowadzeniu domu i spędzali czas ze znajomymi. Pewnego dnia każda najdrobniejsza rzecz, którą uważali za oczywistą, zniknęła, stawiając obywateli w obliczu wojny. Małe społeczeństwo zostało zmuszone, by zostawić wszystko za sobą; mieszkających w miasteczku ludzi pozbawiono nawet możliwości obrony – pojmano ich w najmniej oczekiwanym momencie. Odebrano im wszystko, łącznie z nadzieją. Czy jest jeszcze jakaś szansa na ocalenie?...
„Dopiero jakiś tydzień temu zdałem sobie sprawę, o co chodzi z tą całą odwagą. Ona jest w naszych głowach. (…) Odwaga to wybór, którego dokonujemy.”
Przed wieloma tygodniami siedmioro przyjaciół wyjechało na tydzień w góry. Miał to być beztroski czas, wolny od zmartwień i obowiązków. Tak też się stało, nastolatkowie spędzili udane dni w odległym od rodzinnego miasta miejscu – Piekle. Wracali z niego trochę niechętnie, choć w znakomitych humorach. Zbliżyli się do siebie, lepiej poznali, odpoczęli od szarej codzienności. Gdy dotarli do Wirrawee nie zastali tego, czego się spodziewali. Zamiast rodziców, witających ich z otwartymi ramionami, zobaczyli puste domostwa, martwe zwierzęta i porzucone samochody. Podczas ich nieobecności miasto zostało opanowane przez wroga. Teraz to na ich barkach spoczywa odpowiedzialność, teraz to oni muszą ocalić najbliższych. Teraz to oni muszą walczyć o lepsze jutro.
„Przyszłość jest… sam nie wiem, jaka jest przyszłość. To czysta kartka papieru, na której rysujemy kreski, ale czasami osuwa nam się ręka i kreski nie wychodzą tak, jakbyśmy chcieli.”
Od rozpoczęcia wojny minęło parę miesięcy. Przyjaciele wciąż ukrywają się w Piekle, jednak nie próżnują: udało im się dokonać rzeczy, które osłabiły najeźdźców. Niestety, młodzi ludzie również nie są tak silni, jak na początku. Należąca do ich grupy Corrie została postrzelona podczas akcji, dlatego też jeden z chłopców zawiózł ją do szpitala. Od tamtego czasu nie było na ich temat żadnych wieści. Nastolatkowie są też słabsi fizycznie i psychicznie. Brakuje im normalności, pomocy ze strony dorosłych… Zamiast zajmować się tym, czym inne osoby w ich wieku, oni muszą walczyć o wolność. Nie ma już tego, co wcześniej. Dawne zwyczaje i problemy odeszły w zapomnienie. Liczy się tylko bitwa o przetrwanie.
„Lepiej być w kajdanach z ukochanymi ludźmi, niż cieszyć się wolnością w samotności.”
Narratorką historii w dalszym ciągu jest Ellie. To z jej perspektywy poznajemy wszystkie wydarzenia. Opisuje ona zarówno nową codzienność grupy przyjaciół, jak i wymagające wielkiej odwagi i poświęcenia misje, których podejmują się mimo dręczących ich lęków i obaw. Stają przed dylematami moralnymi, pomimo młodego wieku zaczynają zabijać, krzywdzić i ranić nieprzyjaciela. Odciska to piętno w ich zachowaniach, nastolatkowie zmieniają się nie do poznania. Już dawno porzucili niewinność i pogodę ducha; teraz są żołnierzami przystępującymi do ataku.
„Żyję w świetle, ale noszę z sobą mrok.”
Po raz kolejny młodzi bohaterowie serii „Jutro” muszą zmierzyć się z trudnymi problemami, takimi jak śmierć najbliższych, wyrzuty sumienia z powodu pociągnięcia za spust. Sami próbują ułożyć kodeks zasad odpowiednich na wojnie, ale i to przychodzi im z trudem. Zbyt szybko stali się doświadczonymi w boju dorosłymi, zwykłe czynności zastąpiła walka, która w sekundzie zmieniła o sto osiemdziesiąt stopni cały wcześniejszy świat.

Utwór ten zmusza do przemyśleń i refleksji. Czytelnik nie może powstrzymać się od zadawania sobie pytań takich jak: „A co ja zrobiłbym na ich miejscu?”, „Czy dałbym radę dokonać takich rzeczy?”, „Czy postąpiłbym inaczej?”. No właśnie, co my zrobilibyśmy, gdybyśmy znaleźli się w takiej sytuacji? Czy znaleźlibyśmy w sobie odwagę pozwalającą wprowadzać nawet te najbardziej niebezpieczne plany w życie? A może stchórzylibyśmy, wybierając spędzenie groźnego czasu w ukryciu?

Kiedy przeczytałam pierwszy tom cyklu autorstwa Johna Marsdena, jeszcze długo po skończeniu lektury zadawałam sobie takie pytania. Wyobrażałam sobie, jak zachowałabym się, gdyby nagle do miasta, w którym mieszkam, wtargnął wróg. Parę dni później, gdy moja przyjaciółka również zapoznała się z „Jutrem”, wspólnie wymyślałyśmy przykładowy plan działania, znalazłyśmy też kryjówkę na wypadek inwazji. Myślę, że fenomen tej serii polega na tym, że autor w bardzo umiejętny sposób przedstawił swoją wizję, pokazując, że taka sytuacja naprawdę może mieć miejsce. Zwyczajni nastolatkowie w jednej chwili stają się jedyną nadzieją tysięcy ludzi.

Pokonujesz strach i decydujesz się zrobić wszystko, co tylko będzie trzeba, by postąpić zgodnie z planem. To dzięki Tobie wciąż jest szansa. Czy uda Ci się ją wykorzystać? Podpalasz lont…

tutaj możecie przeczytać recenzję pierwszej części tej serii.

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Woblink!

21 komentarzy:

 1. A ja wciąż jeszcze nie znam "Jutra"! :) Fenomen tej książki polega chyba właśnie na tym o czym wspomniałaś - czytelnik zaczyna się zastanawiać, jak on zachowałby się w danej sytuacji. Przeczytam z pewnością... :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Wciąż jeszcze się nie zapoznałam z pierwszą częścią, ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni, bo na polskim rynku już czwarta, a seria ma tylko siedem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka już za mną i również byłam nią oczarowana:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę przeczytać pierwszą część!

  OdpowiedzUsuń
 5. Za mną już wszystkie trzy części ,,Jutra'' i teraz czekam na czwartą. Mogę tyle tylko powiedzieć, że jak dotąd cała seria mnie urzekła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza część bardzo mi się podobała, więc sięgnięcie po drugą to tylko kwestia czasu. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja jak zwykle jestem sto lat w tyle za murzynami i jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z tą serią. Niemniej jednak mam ją w planach i może kiedyś mi się w końcu uda po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam tej serii, chociaż chyba warto. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć jutro. A taka lektura skłania do przemyśleń.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam na razie pierwszą część i już nie mogę się doczekać następnej:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Poluję teraz na czwartą częśc. Uwielbiam ten cykl - bardzo fajna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak na razie czytałam tylko pierwszą część,ale niedługo wezmę się i za kolejne;D

  OdpowiedzUsuń
 12. No no chyba muszę po nią sięgnąć w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale co rusz gdy spojrzę na okładkę lub jakąś recenzję jednego z tomów, nie mogę się doczekać, aż sama sobie poczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Też utknęłam na części pierwszej, ale szybko muszę to nadrabiac, bo niedługo wokół tego zrobi się taki szum, że książka stanie się dla mnie przereklamowana i straci odrobinę magii w sobie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja też jeszcze pół wieku za Murzynami, nie znam tej serii xD Ale poznam, poznam... Oby wkrótce!

  OdpowiedzUsuń
 16. Pierwsza część ciągle przede mną. Naprawdę nie wiem, jak to sie stało, że jeszcze jej nie przeczytałam, bo mam na to tak ogromną ochotę :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam te serię, a tom trzeci jest nieporównywalnie najlepszy ^^

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja też jestem bardzo ciekawa, właśnie zaczęłam czytać (Pokutę).
  A co do serii "Jutro" to jeszcze nie czytałam żadnej części, ale mam je w planach ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Kocham tę serię. Jest dla mnie niesamowita, magiczna. Nie mogę się doczekać piątej części. Dzisiaj wieczorem będę oglądać "Tomorrow". Ponoć o wiele gorzej wypada niż książka, ale zobaczymy... :)

  OdpowiedzUsuń
 20. No wszędzie widzę teraz tą serię:P
  Z czystej ciekawości będę musiała po nią sięgnąć:P

  OdpowiedzUsuń

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z całym postem.
Każdy komentarz wiele dla mnie znaczy, w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Zachęcam do dyskusji! :)

Etykiety

Agatha Christie (1) Aisling Juanjuan Shen (1) Akademia Mitu (1) Akademia Wampirów (2) Akcent (1) Akurat (1) Albatros (2) Alexander Gordon Smith (1) Ally Condie (1) Alyson Noel (2) Amanda Hocking (1) Amazonka (1) Amber (12) Amie Kaufman (1) Amy Kathleen Ryan (1) Amy Meredith (1) Andy Weir (1) anime (1) Anja Snellman (1) Anne Bishop (1) Anne Cassidy (2) antyutopia (8) ArsMachina (2) Asia Bibi (1) Audeo (1) Bellona (1) Beth Revis (3) biografia (1) Bree Despain (3) Brodi Ashton (1) Bukowy Las (10) Bullet Books (1) C. R. Zafón (1) C. S. Lewis (1) C. W. Gortner (2) Carol Rifka Brunt (1) Carrie Ryan (1) Cassandra Clare (4) Celine Kiernan (3) Charlaine Harris (2) Charlee Fam (1) Charlotte Bronte (1) Chemiczne Światy (1) Christina Baker Kline (1) Claire North (1) Colleen Hoover (1) Colleen Houck (2) Cora Carmack (1) Córki Księżyca (1) Czarna owca (3) Czwarta strona (1) czytnik (1) Danielle L Jensen (1) Dary Anioła (2) Denise Kiernan (1) Diabelskie Maszyny (2) Diane Chamberlain (2) Dobrani (1) Dolnośląskie (14) Dorota Katende (1) Dreams (2) dystopia (1) Dziewczyny nie płaczą (1) e-book (1) E. Lockhart (1) Egmont (5) egzemplarz recenzencki (70) ekranizacja (2) Elizabeth Chandler (1) Elizabeth Gaskell (2) Emily Giffin (1) Emmy Laybourne (1) Erica Spindler (1) erotyczna (2) Esprit (4) Eve Silver (1) Fabryka słów (7) fantastyka (37) Federico Moccia (1) Feeria (2) film (3) Foka (1) Galeria Książki (5) Gra (1) GWF (4) GWP (1) Hakan Nesser (1) Hanna Cygler (1) Herkules Poirot (1) historyczne (3) horror (2) Initium (1) inne (22) Isabell Pfeiffer (1) J. K. Rowling (1) Jaguar (18) Jakub Ćwiek (1) Jana Frey (1) Janet Evanovich (3) Jennifer Clement (1) Jennifer E. Smith (1) Jennifer Estep (1) Jennifer Niven (1) Jenny Downham (1) Jessica Brody (1) Jo Nesbø (1) Joanna M. Chmielewska (2) Jodi Picoult (5) Joelle Charbonneau (1) John Green (1) John Lennon (1) John Marsden (4) Josephine Angelini (1) Julie Cross (1) Julie Kagawa (1) Jutro (4) Karol Lewandowski (1) Karolina Wilczyńska (1) karty (1) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (1) Katja Millay (1) Kelly Creagh (2) Kendare Blake (1) Kerstin Gier (3) Kevin Wilson (1) Kiera Cass (4) Kindle (1) Klątwa tygrysa (2) Kody Keplinger (1) konkurs (2) Królestwa Nashiry (1) kryminał (6) Książnica (2) L. A. Weatherly (1) Las Zębów i Rąk (1) Lauren Barnholdt (1) Lauren DeStefano (1) Lauren Kate (1) Lauren Oliver (4) Legenda (1) Libba Bray (2) Licia Troisi (1) Lisa Renee Jones (2) Lisa Scottoline (1) literatura faktu (3) literatura polska (24) literatura zagraniczna (216) Lois Lowry (1) losowanie (1) Lubimy Czytać (1) Lucy Ferriss (1) Lynne Ewing (1) Mag (7) Maggie Stiefvater (1) Mak Verlag (1) Mała Kurka (2) Mara Dyer (2) Mari Jungstedt (1) Marianne Curley (1) Marie Lu (1) Marie Rutkoski (1) Marissa Meyer (1) Mark Blake (1) Marquez (1) Marta Stefaniak (1) Matras (4) Mats Strandberg (1) Max Brooks (1) Meagan Spooner (1) Media Rodzina (1) Megan Whalen Turner (2) Melinda Salisbury (1) Melissa de la Cruz (1) MG (6) Michael Grant (1) Michelle Corasanti (1) Michelle Hodkin (2) Mira (5) młodzieżowe (10) Monument 14 (1) Moondrive (3) Morgan Matson (1) Muza (5) muzyka (1) Na Kanapie (1) Nalini Singh (2) Naomi Novik (1) Nasza Księgarnia (7) Nevermore (2) new adult (1) Nicholas Sparks (2) Nieśmiertelni (1) Niezgodna (1) Niezwyciężona (1) Nina Reichter (1) non fiction (1) Novae Res (9) nowości i zapowiedzi (1) obyczajowe (23) Olga Rudnicka (1) Orphan black (1) Oscar Wilde (1) Otwarte (16) Papierowy Księżyc (2) Papierowy Motyl (1) Paradoks (2) Pascal (2) Penguin (1) Piąta fala (1) po angielsku (1) podsumowanie (24) Poligraf (1) poradnik (2) postapokaliptyczna (4) Promic (1) Prószyński i S-ka (32) przygodowe (1) Publicat (13) PWN (1) Querida poleca (1) Rachel Ward (1) Rainbow Rowell (1) Rebecca Donovan (1) Rebis (5) rekomendacje (1) Remi (1) Replika (2) Richelle Mead (3) Rick Riordan (1) Rick Yancey (1) Robin Bridges (1) Saga księżycowa (1) Samanta Shannon (1) Sandra Gulland (1) Sara B. Elfgren (1) Sara Grant (1) Sara Shepard (1) Sarah J. Maas (1) Sarah J. Mass (1) Sarah Waters (1) science fiction (2) serial (2) Simon & Schuster (1) Solomon Northup (1) Sonia Draga (1) Sophie Hannah (1) SQN (4) Stentor (2) Stephanie Perkins (1) Stephen Chbosky (1) Stephen King (2) stosik (37) Strażnicy Veridianu (1) Studio Astropsychologii (1) survival (1) Szklany tron (2) Sztukateria (14) Świat książki (4) tag (2) Tahereh Mafi (1) Tammara Webber (2) Tania książka (1) Telbit (1) The Beatles (1) thriller (1) Tricia Rayburn (1) Trylogia czasu (3) Trylogia Moorehawke (3) Upadli (1) Uroboros (3) Veronica Roth (3) W. A. B. (1) W.A.B (1) Weltbild (1) Wilga (3) Włóczykijka (5) Woblink (2) Wydawnictwo Literackie (1) wymianka (1) wyzwanie (1) YA! (4) young adult (13) Young adults (4) Yrsa Sigurdardottir (1) z bibliotecznej półki (8) z własnej półki (79) zapowiedzi (8) Zielona sowa (3) Znak (7) zombie (1) Zysk i S-ka (2) Żelazny Dwór (1)