niedziela, 13 listopada 2011

Jandy Nelson - "Niebo jest wszędzie"Ból po stracie bliskiej osoby – jak okropne to uczucie? Czy istnieją słowa, które mogłyby jakoś je opisać? Ciągłe oczekiwanie, nierozsądna nadzieja, że ten ktoś, kogo nam brakuje, stanie pewnego dnia w drzwiach jak gdyby nigdy nic. Szukanie śladów obecności zmarłego w każdej wykonywanej przez nas czynności, w każdym wypowiadanym słowie…
„Jak ja przetrwam tę tęsknotę? Jak inni to robią? Przecież ludzie umierają bez przerwy. Każdego dnia. Każdej godziny. Na całym świecie są rodziny patrzące na łóżka, w których nie śpi, na buty, których nikt nie nosi. (…) Ich serca rozdzierają się na strzępy. Przez lata. Przez całe życie.”
Lennie to niepoprawna romantyczka (w końcu przeczytanie „Wichrowych wzgórz” dwadzieścia trzy razy o czymś świadczy), grająca na klarnecie, a w wolnych chwilach spędzająca czas ze swoją starszą siostrą Bailey i najlepszą przyjaciółką Sarą. A przynajmniej tak było, dopóki Bails nie umarła, zostawiając Len całkiem samą. Bez tego wzoru do naśladowania, którym dla niej była, Lennon czuje się pusta, niepełna. Codziennie od nowa przeżywa rozpacz, odsuwa się od wszystkich i ma wrażenie, że nikt nie potrafi jej zrozumieć. Cierpi, płacze, ma żal do siostry, która tyle razy obiecywała, że nigdy jej nie opuści. Złamała przysięgę, odchodząc zupełnie znienacka, bez uprzedzenia. Czy życie może być takie samo, jak przedtem, nawet, jeśli tej najważniejszej osoby już z nami nie ma?
„Nienawidzę, kiedy wszyscy mi mówią, że noszę Bailey w sercu. Mam ochotę na nich wrzeszczeć: Nie chcę jej w sercu! (…) Bailey nie chce być uwięziona w moim sercu ani w niczym innym.”
Niespodziewanie ukojeniem w tej przytłaczającej sytuacji jest Toby, chłopak Bails. Lennie, chociaż doskonale wie, że nie powinna tego robić, coraz bardziej zbliża się do niego, do tego człowieka ze studnią smutku w oczach. I choć dziewczynę nękają wyrzuty sumienia, choć czuje do samej siebie wstręt i niechęć, nie jest w stanie powstrzymać rosnącego w niej uczucia. I wtedy w jej życiu pojawia się Joe, zwariowany chłopak z muzyką w sercu. Przy nim Len w końcu ma wrażenie, że mimo śmierci siostry ciągle ma prawo do radości i szczęścia, że przed nią tyle do zobaczenia, że jeszcze tylu rzeczy musi się dowiedzieć… Ale czy to w porządku w stosunku do Bailey? Czy opłakiwanie zmarłej nie powinno trwać dłużej niż parę tygodni? I czy Lennon zdoła dokonać wyboru między Tobym a Joem?
„Jak to możliwe, żeby koszt tej zmiany we mnie był tak wielki? To wydaje się nie fair, że coś dobrego może wyniknąć ze śmierci Bailey. To nie fair, że w ogóle mam takie myśli.”
Lennie trudno pogodzić się ze stratą, tym bardziej, że była bardzo zżyta z siostrą. Niemal wszystko robiły razem; każde miejsce wiąże się z dotyczącym jej wspomnieniem. Ich bliskość wynikała w dużej mierze z faktu, że szesnaście lat wcześniej matka zostawiła Len i Bails pod opieką babci dziewczynek, Gram, a sama ruszyła w świat, nie oglądając się za siebie, nie dając znaku życia.

Niedługo po śmierci Bailey Lennon odkrywa, że siostra wiele przed nią ukrywała: zaręczyny, ciążę, poszukiwania nieobecnej, wręcz mitycznej rodzicielki. Czy mogła zataić przed nią coś jeszcze? Dlaczego nie powiedziała o tych wszystkich sprawach? Lennie jest coraz bardziej zagubiona i odosobniona. Tęsknota staje się wręcz nie do wytrzymania, dusi dziewczynę od środka. Czy coś może położyć jej kres?
„Zaczęłam nią potrząsać – myślałam, że ją obudzę i każę jej wstawać z tej cholernej skrzyni. Kiedy się nie zbudziła, wrzasnęłam: POWIEDZ COŚ! (…) Szlochaliśmy razem pod czarnym płaszczem, który osłonił nas od pogody.”
„Niebo jest wszędzie” to piękna, prawdziwa historia, która chwyta za serce. Wzrusza i zmusza do myślenia. Zabiera w podróż przesyconą bólem i radością, śmiercią i miłością. To zupełnie wyjątkowa opowieść, jedna z tych, o których można myśleć i myśleć; której nigdy nie ma się dość. Napawa optymizmem i pozwala na nowo spojrzeć na świat, z całkiem innej perspektywy. Jest zarazem smutna i wesoła, jednak przede wszystkim w każdym calu autentyczna, co stanowi jej swoistą magię.

Jandy Nelson stworzyła dzieło, w której życie zderza się z umieraniem. To taka historia pełna kontrastów i różnic, które idealnie się komponują, tworząc zachwycającą całość. Inteligentna, dojrzała i zabawna główna bohaterka, z wyczuciem napisana opowieść, wciągająca fabuła… Takiej książki nie czytałam już dawno. Nie jestem nawet w stanie znaleźć odpowiednich określeń, które mogłyby oddać istotę tego utworu.
„Niebo jest wszędzie, zaczyna się u twoich stóp.”
Autorka połączyła trudny temat śmierci i żałoby z pierwszą miłością, szalonym uczuciem, które nie pozwala spać ani jeść. Dzięki jej umiejętności operowania słowem utwór ten ani przez chwilę nie przytłacza. To naprawdę niezwykłe połączenie.
„Nie wiedziałam, że zakochany człowiek czuje coś takiego – jakby zmieniał się w światło.”
Postaci występujący w powieści są różnorodni i wyraziści. Lennie przeszła przemianę, którą doskonale widać: na początku cierpiąca, hamowana przez myśli o zmarłej siostrze dziewczyna, później silna, pełna nadziei kobieta. Joe to bohater, który samym pojawieniem się sprawia, że na twarzy zjawia się uśmiech. Zwariowana, pełna pomysłów Sara, ciągle zakochujący się wujek Big i wyczekująca powrotu córki Gram to tylko część postaci, które występują w tej historii. Każda z nich się zmienia, rozwija.

Wydanie książki jest wspaniałe, głównie za sprawą oryginalnie zdobionych rozdziałów, fragmentów listów, napisów i wierszy pisanych przez Len w każdym możliwym miejscu. Tej powieści nie można wypuścić z rąk, nawet kiedy już skończy się lekturę.

„Niebo jest wszędzie” to historia niezwykła, idealna zarówno dla tych młodych, jak i tych trochę starszych. Można ją polecić każdemu. To taka pozycja jedna na milion. Rozgrzewa i rozdziera serce równocześnie.
„Moja siostra będzie umierać ciągle od nowa przez resztę mojego życia. Żałoba jest zawsze. Nie odchodzi; staje się częścią ciebie, idzie z tobą krok w krok, oddech w oddech. (…) Rozpacz i miłość są zrośnięte, jedno nie występuje bez drugiego.”

14 komentarzy:

 1. Jak na razie mam ją u siebie - wypożyczyłam ją z biblioteki i sobie będzie chwilowo czekać. Postaram się w najbliższym czasie za nią zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja by przeczytać książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę ksiązkę, ale w wersji ebooka. Jak znajdę czas to przeczytam i porównam nasze wspólne odczucia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka dość często poruszana, a przy tym niezwykle trudna - trzeba mieć spory kawał talentu żeby pisać dobrze o takich uczuciach i nie nudzić czytelnika. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Udało Ci się mnie zachęcić. Z początku byłam trochę sceptyczna, bo coraz więcej książek pojawia się tego typu książek i za wiele się od siebie nie różnią. Mam nadzieję, że spodoba mi się równie bardzo jak Tobie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dawno mam ją na celowniku! Lubię gdy prezentujesz też zagraniczne okładki, bo to one zazwyczaj mnie zachęcają najbardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Od pewnego czasu rozglądam się już za nią. Myślę, że nie długo ją dopadne

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że zaufam Twojej rekomendacji i rozejrzę się za tą pozycją w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie bym ją przeczytała, lubię takie książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Gra na klarnecie? Ja też. I podobieństwo się kończy. Myślę, że opisana w książce historia jest warta przeczytania. W sumie ja się rzucę na wszystko, co jest romansem (chociaż częściowo):)

  OdpowiedzUsuń
 11. Taka recenzja, że muszę przeczytać i koniec ! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznaję, nie słyszałam o tej książce. Aż sama się sobie dziwię, bo przeczytac muszę!

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawa recenzja! Po książkę na pewno sięgnę, bo mam ją w planach już od dawna ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna recenzja. Mi również ta książka się bardzo podobała.

  OdpowiedzUsuń

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z całym postem.
Każdy komentarz wiele dla mnie znaczy, w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Zachęcam do dyskusji! :)

Etykiety

Agatha Christie (1) Aisling Juanjuan Shen (1) Akademia Mitu (1) Akademia Wampirów (2) Akcent (1) Akurat (1) Albatros (2) Alexander Gordon Smith (1) Ally Condie (1) Alyson Noel (2) Amanda Hocking (1) Amazonka (1) Amber (12) Amie Kaufman (1) Amy Kathleen Ryan (1) Amy Meredith (1) Andy Weir (1) anime (1) Anja Snellman (1) Anne Bishop (1) Anne Cassidy (2) antyutopia (8) ArsMachina (2) Asia Bibi (1) Audeo (1) Bellona (1) Beth Revis (3) biografia (1) Bree Despain (3) Brodi Ashton (1) Bukowy Las (10) Bullet Books (1) C. R. Zafón (1) C. S. Lewis (1) C. W. Gortner (2) Carol Rifka Brunt (1) Carrie Ryan (1) Cassandra Clare (4) Celine Kiernan (3) Charlaine Harris (2) Charlee Fam (1) Charlotte Bronte (1) Chemiczne Światy (1) Christina Baker Kline (1) Claire North (1) Colleen Hoover (1) Colleen Houck (2) Cora Carmack (1) Córki Księżyca (1) Czarna owca (3) Czwarta strona (1) czytnik (1) Danielle L Jensen (1) Dary Anioła (2) Denise Kiernan (1) Diabelskie Maszyny (2) Diane Chamberlain (2) Dobrani (1) Dolnośląskie (14) Dorota Katende (1) Dreams (2) dystopia (1) Dziewczyny nie płaczą (1) e-book (1) E. Lockhart (1) Egmont (5) egzemplarz recenzencki (70) ekranizacja (2) Elizabeth Chandler (1) Elizabeth Gaskell (2) Emily Giffin (1) Emmy Laybourne (1) Erica Spindler (1) erotyczna (2) Esprit (4) Eve Silver (1) Fabryka słów (7) fantastyka (37) Federico Moccia (1) Feeria (2) film (3) Foka (1) Galeria Książki (5) Gra (1) GWF (4) GWP (1) Hakan Nesser (1) Hanna Cygler (1) Herkules Poirot (1) historyczne (3) horror (2) Initium (1) inne (22) Isabell Pfeiffer (1) J. K. Rowling (1) Jaguar (18) Jakub Ćwiek (1) Jana Frey (1) Janet Evanovich (3) Jennifer Clement (1) Jennifer E. Smith (1) Jennifer Estep (1) Jennifer Niven (1) Jenny Downham (1) Jessica Brody (1) Jo Nesbø (1) Joanna M. Chmielewska (2) Jodi Picoult (5) Joelle Charbonneau (1) John Green (1) John Lennon (1) John Marsden (4) Josephine Angelini (1) Julie Cross (1) Julie Kagawa (1) Jutro (4) Karol Lewandowski (1) Karolina Wilczyńska (1) karty (1) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (1) Katja Millay (1) Kelly Creagh (2) Kendare Blake (1) Kerstin Gier (3) Kevin Wilson (1) Kiera Cass (4) Kindle (1) Klątwa tygrysa (2) Kody Keplinger (1) konkurs (2) Królestwa Nashiry (1) kryminał (6) Książnica (2) L. A. Weatherly (1) Las Zębów i Rąk (1) Lauren Barnholdt (1) Lauren DeStefano (1) Lauren Kate (1) Lauren Oliver (4) Legenda (1) Libba Bray (2) Licia Troisi (1) Lisa Renee Jones (2) Lisa Scottoline (1) literatura faktu (3) literatura polska (24) literatura zagraniczna (216) Lois Lowry (1) losowanie (1) Lubimy Czytać (1) Lucy Ferriss (1) Lynne Ewing (1) Mag (7) Maggie Stiefvater (1) Mak Verlag (1) Mała Kurka (2) Mara Dyer (2) Mari Jungstedt (1) Marianne Curley (1) Marie Lu (1) Marie Rutkoski (1) Marissa Meyer (1) Mark Blake (1) Marquez (1) Marta Stefaniak (1) Matras (4) Mats Strandberg (1) Max Brooks (1) Meagan Spooner (1) Media Rodzina (1) Megan Whalen Turner (2) Melinda Salisbury (1) Melissa de la Cruz (1) MG (6) Michael Grant (1) Michelle Corasanti (1) Michelle Hodkin (2) Mira (5) młodzieżowe (10) Monument 14 (1) Moondrive (3) Morgan Matson (1) Muza (5) muzyka (1) Na Kanapie (1) Nalini Singh (2) Naomi Novik (1) Nasza Księgarnia (7) Nevermore (2) new adult (1) Nicholas Sparks (2) Nieśmiertelni (1) Niezgodna (1) Niezwyciężona (1) Nina Reichter (1) non fiction (1) Novae Res (9) nowości i zapowiedzi (1) obyczajowe (23) Olga Rudnicka (1) Orphan black (1) Oscar Wilde (1) Otwarte (16) Papierowy Księżyc (2) Papierowy Motyl (1) Paradoks (2) Pascal (2) Penguin (1) Piąta fala (1) po angielsku (1) podsumowanie (24) Poligraf (1) poradnik (2) postapokaliptyczna (4) Promic (1) Prószyński i S-ka (32) przygodowe (1) Publicat (13) PWN (1) Querida poleca (1) Rachel Ward (1) Rainbow Rowell (1) Rebecca Donovan (1) Rebis (5) rekomendacje (1) Remi (1) Replika (2) Richelle Mead (3) Rick Riordan (1) Rick Yancey (1) Robin Bridges (1) Saga księżycowa (1) Samanta Shannon (1) Sandra Gulland (1) Sara B. Elfgren (1) Sara Grant (1) Sara Shepard (1) Sarah J. Maas (1) Sarah J. Mass (1) Sarah Waters (1) science fiction (2) serial (2) Simon & Schuster (1) Solomon Northup (1) Sonia Draga (1) Sophie Hannah (1) SQN (4) Stentor (2) Stephanie Perkins (1) Stephen Chbosky (1) Stephen King (2) stosik (37) Strażnicy Veridianu (1) Studio Astropsychologii (1) survival (1) Szklany tron (2) Sztukateria (14) Świat książki (4) tag (2) Tahereh Mafi (1) Tammara Webber (2) Tania książka (1) Telbit (1) The Beatles (1) thriller (1) Tricia Rayburn (1) Trylogia czasu (3) Trylogia Moorehawke (3) Upadli (1) Uroboros (3) Veronica Roth (3) W. A. B. (1) W.A.B (1) Weltbild (1) Wilga (3) Włóczykijka (5) Woblink (2) Wydawnictwo Literackie (1) wymianka (1) wyzwanie (1) YA! (4) young adult (13) Young adults (4) Yrsa Sigurdardottir (1) z bibliotecznej półki (8) z własnej półki (79) zapowiedzi (8) Zielona sowa (3) Znak (7) zombie (1) Zysk i S-ka (2) Żelazny Dwór (1)