poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Carolyn Jess-Cooke - "Zawsze przy mnie stój"Anioł stróż to – według powszechnie panującego przekonania – istota siedząca na ramieniu każdego człowieka, szepcząca mu do ucha podpowiedzi dotyczące wiedzionego przez niego życia. Kto mógłby być takim stworzeniem? Rodzic, przyjaciel, brat, siostra, sąsiad lub też ktoś zupełnie obcy, mający na celu nasze dobro. Co jednak, jeśli pod postacią anioła znajdujemy się… my sami?

Życie Margot Delacroix było utkane z bólu, rozpaczy i cierpienia, czasem przetykanego czystym szczęściem. Gdy dobiegło ono końca, kobieta wróciła na Ziemię pod postacią metafizycznej istoty, mającej na celu ochronę siebie samej. Stała się ona aniołem, przybrała imię Ruth i zaczęła obserwować swoją egzystencję krok po kroku: wszystkie niepowodzenia, trafne wybory, smutki, żale bądź radości. Prawie od razu jej ziemskie wcielenie stało się sierotą, wędrując od jednej rodziny zastępczej do drugiej, kończąc w przepełnionym okrucieństwem sierocińcu, którego głównym katem była jego właścicielka, Hilda Marx. Nie sposób opisać, jak znęcała się nad swoimi małymi podopiecznymi, którzy – zamiast żyć w miłości – nieustannie otoczeni byli przez strach i niepokój. Po ucieczce z domu dziecka Margot znalazła się pod opieką rodziny, która szybko obdarzyła ją uczuciem. Późniejsze losy dziewczyny można opisać za pomocą paru słów: nałogi, prawdziwa miłość do Toby’ego, błędnie podjęte decyzje i autodestrukcyjne zachowania. Co jednak, jeśli Ruth zacznie ingerować? Czy uda jej się zmienić bieg historii?

Są książki, których lektura wywołuje dreszcze; książki, które uzależniają i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Inne od wszystkich, wyjątkowe. Jedyne w swoim rodzaju. Książki takie jak „Zawsze przy mnie stój”, które wychodzi poza utarte schematy. Jest to kronika życia spisana niebiańskim piórem, piękna i autentyczna. Niosąca ze sobą wiarę w lepsze jutro i napawająca optymizmem. Nakłaniająca do refleksji i namysłu.

Wydarzenia przedstawione w powieści niejednokrotnie mroziły mi krew w żyłach, przyciągając z hipnotyczną wręcz siłą. Wraz z biegiem fabuły stałam się jednym z bohaterów historii, przeżywając wszystkie zdarzenia. Często miałam ochotę krzyczeć do Margot, nakłonić ją do podjęcia innej decyzji. Wiadomo jednak, nawet najdrobniejsza zmiana niesie ze sobą wielkie konsekwencje, przeobrażając rzeczywistość. Jednak światło nie zawsze idzie w parze ze zmianami; niektóre są szczelnie otoczone mrokiem i ciemnością, przez które nie sposób się przebić.

Nie jestem w stanie określić, dlaczego tak długo odkładałam lekturę tejże książki. Stała ona na mojej półce parę dobrych miesięcy, zanim w końcu zdecydowałam się po nią sięgnąć. Gdy wreszcie przekręciłam pierwszą stronę, byłam pełna niechęci i zwątpienia. Nie sądziłam, że „Zawsze przy mnie stój” przypadnie mi do gustu. Od początku byłam do niej raczej negatywnie nastawiona. Te niepozytywne uczucia znikały wraz z każdą kolejną kartką. Im bardziej zagłębiałam się w świat Margot i Ruth, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że to historia, na którą od dawna czekałam.

Jaki wpływ na nasze życie ma to, gdzie i jak zostaliśmy wychowani, kogo spotkaliśmy na swojej drodze? Czy, urodzeni w innym miejscu i czasie bylibyśmy istotami bardzo różniącymi się od teraźniejszych? Ile naszych przeżyć to zrządzenia losu, a ile to zwykłe przypadki? A może nie ma czegoś takiego jak przypadek? „Co ma być, to będzie” – na pewno? Czy można odmienić los?

Chyba każdy z nas przeżył kiedyś coś, czego wręcz nie sposób wyjaśnić. „Cud”, mówi się wtedy ze łzami w oczach. No właśnie… Cud czy może czuwający anioł, z całych sił pilnujący, by nic złego nam się nie stało? Zapewniam, że po lekturze „Zawsze przy mnie stój” spojrzenie na otaczający nas świat nie będzie już takie samo.

Tam, gdzie dobro, czai się również i zło, wkradając się do serc i dusz najbardziej podstępnymi sposobami. Staramy się słuchać tej prawej strony naszych osobowości, czy może często idziemy na łatwiznę, nie przejmując się innymi, obnosząc się egoizmem, wybierając tym samym drogę wybrukowaną nikczemnością? Każdy z nas ma tylko jedną szansę; nasze życie to nie rząd liter na kartce papieru, które można zmienić. Podjęte w przeszłości decyzje zaprowadzą tylko w jedno miejsce. Jakie? To zależy już tylko od nas.

Muszę przyznać, że po zakończeniu czytania towarzyszyły mi głównie niedosyt i oszołomienie. To pierwsze dlatego, że tysiące pytań cisnęło mi się na usta, domagając się odpowiedzi. A osłupienie nie opuściło mnie do tej pory. Nie spodziewałam się takiej historii, tak wielu burzliwych emocji i niesamowitej przygody. Carolyn Jess-Cooke zdobyła we mnie wierną czytelniczkę, i jeżeli napisze jeszcze jakąś książkę, bez wątpienia oddam się lekturze w trybie natychmiastowym.

Jeżeli chodzi o okładkę, to już dawno nie spotkałam się z tak magiczną obwolutą. Jest ona utrzymana tylko w kilku barwach, a spoglądająca z niej dziewczynka ma w sobie coś przyciągającego, coś co sprawia, że ma się ochotę oglądać okładkę godzinami. Kiedy przeczytałam ostatnie zdanie, zobaczyłam ostatnią kropkę, zamknęłam powieść i po prostu patrzyłam. Patrzyłam, wciąż nie mogąc uwierzyć, że moja podróż z bohaterami tej opowieści właśnie dobiegła końca.

Tuż obok nas jest świat, którego nie zauważamy. Jeżeli zamkniesz oczy, możesz usłyszeć cichy szept czy też muśnięcie dłoni. Otwórz się na otaczające Cię możliwości. Po prostu… zamknij oczy i poczuj dotyk anioła.

27 komentarzy:

 1. Zgadzam się z każdym Twoim słowem, ta książka jest magiczna, wciągająca czytelnika w wir wydarzeń, aż chce się kartki szarpać ze złości na bezmyślność Margot. Jej życie było takie straszne, a później musiała oglądać to znowu.
  Naprawdę wspaniała, poruszająca książka - ze wspaniałą okładka, prawda. Przyciąga uwagę i nie pozwala o sobie zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedna z piękniejszych książek, jakie czytałam. Zdecydowanie magiczna i poruszająca. Płakałam i byłam zła na Margot, autorka zdecydowanie wzbudziła silne emocje u czytelnika! Okładka wspaniała, podobnie jak treść. Takich książek się nie zapomina!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka piękna recenzja aż czułam dreszcze podczas jej czytania. Bardzo pragnę osobiście poznać ,,Zawsze przy mnie stój'' i ulec jej czarowi oraz magicznej aurze. mam nadzieję, że uda mi się ją gdzieś okazyjnie nabyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka, która zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Muszę ją jeszcze raz przeczytać, aby znowu poczuć ten klimat:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Na temat tej książki mogę napisać dwa słowa: "jest świetna!" Zgadzam się, że okładka cudowna:) Z jednej strony chciałabym, żeby powstał jakiś ciąg dalszy, ale z drugiej, to już by nie było to samo.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzja jak najbardziej zachęca, więc muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiele osób zachwala tę książkę. Już samo czytanie recenzji o niej sprawia, że mam wrażenie, że to będzie coś wyjątkowego i mam nadzieję, że uda mi się ją kiedyś przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. niesamowita historia. w takiej wersji o aniołach mogę czytać bez końca.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dawno nie czytałam takiej cudownej recenzji!
  "Jest to kronika życia spisana niebiańskim piórem, piękna i autentyczna. Niosąca ze sobą wiarę w lepsze jutro i napawająca optymizmem."- już przy tych zdaniach byłam skłonna pobiec natychmiast do księgarni.
  "Jednak światło nie zawsze idzie w parze ze zmianami; niektóre są szczelnie otoczone mrokiem i ciemnością, przez które nie sposób się przebić."- naprawdę pięknie to wszystko opisałaś. Byłam raczej negatywnie nastawiona (również nie mam pojęcia dlaczego) ale wszystkie moje wątpliwości rozwiały się po przeczytaniu Twojej recenzji. Żałuję, że nie mam książki pod ręką, bo zabrałabym się za nią natychmiast!

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę dostałam od przyjaciółki na urodziny i zakochałam się w niej od pierwszej strony. Historia Margot wzruszyła mnie i całkowicie zmieniła moje spojrzenie na pewne sprawy.
  A co do okładki zgadzam się, można na nią wciąż patrzeć i patrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 11. I właśnie boleśnie zdałam sobie sprawę z tego, że ostatnio zapomniałam kupić tę książkę i będzie musiała poczekać jakiś czas do następnego zamówienia :(
  Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno się skuszę, bo ciekawa okładka i recenzja. Zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytając kolejną pochlebną recenzję nie mogę sobie wybaczyć, że nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z ą pozycją. Ale gdy tylko znajdę, przeczytam na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie czytałam, ale od jakiegoś czasu się przymierzam do tego czynu. Zaciekawiła mnie sama okładka a to już któraś z kolei pochlebna recenzja więc nie ma na co czekać. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytałam jej jeszcze, ale po kilku pozytywnych recenzjach muszę przyznać, że jestem nią zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 16. I ta książka się bardzo podobała ;) Jest taka inna, ma swój klimat ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Strasznie chcę ją przeczytać. prześladuje mnie już dłuższy czas, w końcu będę musiała ją kupić i przeczytać :).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak jak Caroline, mam ochotę na lekturę, tylko jeszcze znaleźć czas i fundusz :)

  OdpowiedzUsuń
 19. kiedyś chciałabym ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 20. Kocham te ksiażke. Ona mnie po prostu urzekła ;D Cieszę się, że i ty nie przeszłąś obok niej obojętnie i zagłębiłaś się w lekturze :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ale to bardzo pragnę przeczytać tą książkę niestety mam do niej dostęp tylko przez ebooka. (niestety niezbyt przepadam za tym rodzajem książki)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeśli książka wprawia w zachwyt lub osłupienie to znaczy, że zdecydowanie trzeba ją przeczytać ;) Mam ją już na liście do czytania, nie mogę się doczekać... :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie mogę się doczekać, aż ją przeczytam. Okładka to cudo - zgadzzam się

  OdpowiedzUsuń
 24. Mam ją na swojej liście i bardzo bym chciała przeczytać, ale póki co muszę cierpliwie czekać, aż uda mi się ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja także zgadzam się ze wszystkim, co tutaj napisałaś. Książka jest magiczna, skłania do refleksji... Słowem - jest cudowna i zasługuje na najwyższą ocenę.

  PS. SPOILER - Ja myślę, że Margot jednak zmieniła swoje życie na lepsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. U mnie też ta książka stoi na półce już od kilku miesięcy i jakoś nie mogę się za nią zabrać, ale ja akurat jestem do niej bardzo pozytywnie nastawiona - tyle dobrego się o niej nasłuchałam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. jest może w wersji ebook do ściągnięcia? ;)

  OdpowiedzUsuń

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z całym postem.
Każdy komentarz wiele dla mnie znaczy, w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Zachęcam do dyskusji! :)

Etykiety

Agatha Christie (1) Aisling Juanjuan Shen (1) Akademia Mitu (1) Akademia Wampirów (2) Akcent (1) Akurat (1) Albatros (2) Alexander Gordon Smith (1) Ally Condie (1) Alyson Noel (2) Amanda Hocking (1) Amazonka (1) Amber (12) Amie Kaufman (1) Amy Kathleen Ryan (1) Amy Meredith (1) Andy Weir (1) anime (1) Anja Snellman (1) Anne Bishop (1) Anne Cassidy (2) antyutopia (8) ArsMachina (2) Asia Bibi (1) Audeo (1) Bellona (1) Beth Revis (3) biografia (1) Bree Despain (3) Brodi Ashton (1) Bukowy Las (10) Bullet Books (1) C. R. Zafón (1) C. S. Lewis (1) C. W. Gortner (2) Carol Rifka Brunt (1) Carrie Ryan (1) Cassandra Clare (4) Celine Kiernan (3) Charlaine Harris (2) Charlee Fam (1) Charlotte Bronte (1) Chemiczne Światy (1) Christina Baker Kline (1) Claire North (1) Colleen Hoover (1) Colleen Houck (2) Cora Carmack (1) Córki Księżyca (1) Czarna owca (3) Czwarta strona (1) czytnik (1) Danielle L Jensen (1) Dary Anioła (2) Denise Kiernan (1) Diabelskie Maszyny (2) Diane Chamberlain (2) Dobrani (1) Dolnośląskie (14) Dorota Katende (1) Dreams (2) dystopia (1) Dziewczyny nie płaczą (1) e-book (1) E. Lockhart (1) Egmont (5) egzemplarz recenzencki (70) ekranizacja (2) Elizabeth Chandler (1) Elizabeth Gaskell (2) Emily Giffin (1) Emmy Laybourne (1) Erica Spindler (1) erotyczna (2) Esprit (4) Eve Silver (1) Fabryka słów (7) fantastyka (37) Federico Moccia (1) Feeria (2) film (3) Foka (1) Galeria Książki (5) Gra (1) GWF (4) GWP (1) Hakan Nesser (1) Hanna Cygler (1) Herkules Poirot (1) historyczne (3) horror (2) Initium (1) inne (22) Isabell Pfeiffer (1) J. K. Rowling (1) Jaguar (18) Jakub Ćwiek (1) Jana Frey (1) Janet Evanovich (3) Jennifer Clement (1) Jennifer E. Smith (1) Jennifer Estep (1) Jennifer Niven (1) Jenny Downham (1) Jessica Brody (1) Jo Nesbø (1) Joanna M. Chmielewska (2) Jodi Picoult (5) Joelle Charbonneau (1) John Green (1) John Lennon (1) John Marsden (4) Josephine Angelini (1) Julie Cross (1) Julie Kagawa (1) Jutro (4) Karol Lewandowski (1) Karolina Wilczyńska (1) karty (1) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (1) Katja Millay (1) Kelly Creagh (2) Kendare Blake (1) Kerstin Gier (3) Kevin Wilson (1) Kiera Cass (4) Kindle (1) Klątwa tygrysa (2) Kody Keplinger (1) konkurs (2) Królestwa Nashiry (1) kryminał (6) Książnica (2) L. A. Weatherly (1) Las Zębów i Rąk (1) Lauren Barnholdt (1) Lauren DeStefano (1) Lauren Kate (1) Lauren Oliver (4) Legenda (1) Libba Bray (2) Licia Troisi (1) Lisa Renee Jones (2) Lisa Scottoline (1) literatura faktu (3) literatura polska (24) literatura zagraniczna (216) Lois Lowry (1) losowanie (1) Lubimy Czytać (1) Lucy Ferriss (1) Lynne Ewing (1) Mag (7) Maggie Stiefvater (1) Mak Verlag (1) Mała Kurka (2) Mara Dyer (2) Mari Jungstedt (1) Marianne Curley (1) Marie Lu (1) Marie Rutkoski (1) Marissa Meyer (1) Mark Blake (1) Marquez (1) Marta Stefaniak (1) Matras (4) Mats Strandberg (1) Max Brooks (1) Meagan Spooner (1) Media Rodzina (1) Megan Whalen Turner (2) Melinda Salisbury (1) Melissa de la Cruz (1) MG (6) Michael Grant (1) Michelle Corasanti (1) Michelle Hodkin (2) Mira (5) młodzieżowe (10) Monument 14 (1) Moondrive (3) Morgan Matson (1) Muza (5) muzyka (1) Na Kanapie (1) Nalini Singh (2) Naomi Novik (1) Nasza Księgarnia (7) Nevermore (2) new adult (1) Nicholas Sparks (2) Nieśmiertelni (1) Niezgodna (1) Niezwyciężona (1) Nina Reichter (1) non fiction (1) Novae Res (9) nowości i zapowiedzi (1) obyczajowe (23) Olga Rudnicka (1) Orphan black (1) Oscar Wilde (1) Otwarte (16) Papierowy Księżyc (2) Papierowy Motyl (1) Paradoks (2) Pascal (2) Penguin (1) Piąta fala (1) po angielsku (1) podsumowanie (24) Poligraf (1) poradnik (2) postapokaliptyczna (4) Promic (1) Prószyński i S-ka (32) przygodowe (1) Publicat (13) PWN (1) Querida poleca (1) Rachel Ward (1) Rainbow Rowell (1) Rebecca Donovan (1) Rebis (5) rekomendacje (1) Remi (1) Replika (2) Richelle Mead (3) Rick Riordan (1) Rick Yancey (1) Robin Bridges (1) Saga księżycowa (1) Samanta Shannon (1) Sandra Gulland (1) Sara B. Elfgren (1) Sara Grant (1) Sara Shepard (1) Sarah J. Maas (1) Sarah J. Mass (1) Sarah Waters (1) science fiction (2) serial (2) Simon & Schuster (1) Solomon Northup (1) Sonia Draga (1) Sophie Hannah (1) SQN (4) Stentor (2) Stephanie Perkins (1) Stephen Chbosky (1) Stephen King (2) stosik (37) Strażnicy Veridianu (1) Studio Astropsychologii (1) survival (1) Szklany tron (2) Sztukateria (14) Świat książki (4) tag (2) Tahereh Mafi (1) Tammara Webber (2) Tania książka (1) Telbit (1) The Beatles (1) thriller (1) Tricia Rayburn (1) Trylogia czasu (3) Trylogia Moorehawke (3) Upadli (1) Uroboros (3) Veronica Roth (3) W. A. B. (1) W.A.B (1) Weltbild (1) Wilga (3) Włóczykijka (5) Woblink (2) Wydawnictwo Literackie (1) wymianka (1) wyzwanie (1) YA! (4) young adult (13) Young adults (4) Yrsa Sigurdardottir (1) z bibliotecznej półki (8) z własnej półki (79) zapowiedzi (8) Zielona sowa (3) Znak (7) zombie (1) Zysk i S-ka (2) Żelazny Dwór (1)